God fortsättning på det nya året.
Två år efter det första Coronafallet i Sverige så genomsyras verksamheten i föreningen fortfarande av pandemin. Utvecklingshelgen i Stufvenäs, som var planerad till den 29-30 januari, är framflyttad tre veckor. Mycket tyder dock på att den kan bli framflyttad ytterligare en månad såvida inte restriktionerna mildras.
Innebandylaget kan fortfarande spela. Restriktionerna innebär däremot att det krävs vaccinpass när det är mer än 50 åskådare, att samtliga åskådare är sittandes i sällskap om högst åtta personer och att måste vara minst en meter mellan sällskapen.
Fotbollen kan fortsätta träna men det finns en avrådan att delta i läger och cuper. Herrseniorerna i fotboll är igång och tränar med en god uppslutning. För våra damer i Team Södermöre är det träningsuppehåll under januari och februari för att sedan komma igång i slutet av februari med både träning och träningsmatcher.
Ingen vet hur pandemin och smittspridningen kommer att se ut under året. Vi måste därför planera för en framtid med restriktioner som både kan bli kraftiga eller lindrigare.
Familjegymnastiken drar igång den 13:e februari
Under förutsättning att restriktionerna gör det möjligt kommer vårens familjegymnastik att starta söndagen den 13 februari kl. 10:00-10:45 i Ljungbyholmsskolans gymnastiksal. Familjegymnastiken är en lekfull aktivitet där barnen bland annat får prova på redskapsbanor, lekar och bollsporter. På familjegymnastiken är du som vuxen med och deltar aktivt tillsammans med barnet som ska vara mellan 2-5 år. Ledare är som tidigare Tommy Liljeberg.
Medlems- och aktivitetsavgift 2022
Sedan två år tillbaka arbetar LGoIF med ett nytt system för medlems- och aktivitetsavgiftshantering. Det hanteras av en modul i SportAdmin som kallas för ”Kansliservice” och som hjälper föreningen att avisera avgifter för nuvarande och nya medlemmar. Arbetet att få in medlems- och träningsavgifter blev helt enkelt i det tidigare systemet allt för betungande. Nackdelen är den administrativa kostnaden som nu belastar dig som medlem. Vi hoppas dock på förståelse.
Du kan vid avisering välja att direktbetala med bankkort, via delbetalning eller via fakturering. Skulle du/ditt barn vara registrerad i vårt medlemssystem SportAdmin i flera grupper, exempelvis om man tillhör en fotbollsgrupp och en innebandygrupp så får man två aviseringar. Du ska enbart betala medlemsavgiften för en av dessa och du kommer aldrig att kunna betala för mycket. Betalar du exempelvis medlemskapet och aktivitetsavgiften via fotbollsaviseringen så kommer du bara kunna betala aktivitets-avgiften för innebandyn via den andra aviseringen, eftersom medlemsavgiften redan är betalad.
Vi vill be dig att göra ditt val om betalning senast 28:e februari. Görs inte något val innan dess försvinner du/ditt barn från föreningens medlemssystem och från de grupper man tillhör.
Vill du inte längre delta? Det går självklart bra att även göra det valet via aviseringen
Har du frågor om fakturering, hör gärna av dig till info@ljungbyholmsgoif.se
Vid årsmötet 2021 beslutades att höja medlemsavgiften från 150:- till 200:-. Då togs också beslut om att en s.k. sportlott (värde 50:-) ingår i medlemsavgiften. I sportlotten ingår bl.a. fyra rabattkuponger vilket, rätt använt, kan kompensera hela medlemsavgiften. Sportlottens rabattkuponger kommer att vara giltiga under perioden mars t.o.m. augusti och lotten kommer att distribueras till alla medlemmar innan mars månads utgång.
Medlemskort är nu digitala
Ditt medlemskort hittar du via SportAdmins medlemsapp. Så snart du betalat ditt medlemskap kommer du få tillgång till ditt medlemskort i digital form.
Medlemsappen hittar du där appar finns. Appen heter ”SportAdmin MedlemsApp”. Ange den E-postadress som finns angiven i ditt/ditt barns namn i SportAdmin. Du får då en engångskod via E-post. Ange den och logga in. Medlemskortet hittar du via ”hamburgermenyn” till vänster i appen. Vill du ändå ha ett i fysisk form, hör av dig till info@ljungbyholmsgoif.se
Via det digitala medlemskortet kommer du framöver att hitta erbjudanden via våra sponsorer.
OBS! Du får tillgång till ditt medlemskort i digital form så snart du registrerat dig för ett betalningsalternativ för medlemskap.
Inkomstbringande aktiviteter
Föreningens Inkomstbringande aktiviteter rullar vidare och går in på sjunde året. Genom ditt engagemang kan vi hålla medlems- och aktivitetsavgifter låga och därmed verka för vår devis "Så många som möjligt, så länge som möjligt". Systemet bygger på att du som aktiv väljer en egen aktivitet att delta i under året, jämte en av de två obligatoriska aktiviteten som alla aktiva ska delta i.
Såhär gör du:
- Läs igenom samtliga inkomstbringande aktiviteter nedan.
- Gör ditt val av aktivitet.
- Meddela din ledare i ditt lag/din grupp senast 28/2 vilken aktivitet du vill delta i. En aktivitet per person/per barn ska väljas/genomföras. Gör du inget eget val kommer din ledare att göra valet åt dig.
- Om någon aktivitet blir fullbelagd kommer din ledare att återkomma med information där du behöver göra ett nytt val.
Obligatorisk aktivitet för alla aktiva i föreningen
- Kalmar Grand Prix. Pandemin gjorde att Kalmar GP, som var planerat att genomföras i maj i fjol ställdes in. I år har kommer elitloppet att enbart rikta sig till damer och genomföras den 29:e och 30:e juli. Vi har i kontrakt med Hansa Bygg Kalmar GP lovat att ställa upp med 45 trafikvakter/funktionärer under dagarna, så sätt gärna en bock i kalendern för sista helgen i juli.
Kan man inte delta under Kalmar Grand Prix-helgen ska detta meddelas ansvariga och annan aktivitet, t.ex. bemanning av kiosk på Guldfågeln arena, kan då ersätta. Annan aktivitet kan också innebära arbete hos annan förening, exempelvis vid IronMan eller liknande.
- Kiosker på GFA under Kalmar FF:s matcher.
Med ett minskat antal trafikvakter/funktionärer från c:a 80 till 45 på Kalmar GP behöver vi komplettera med ytterligare en obligatorisk aktivitet. Vi har blivit tillfrågade av Kalmar FF att ansvara för två av kioskerna på Guldfågeln Arena vid Kalmar FF:s matcher (totalt 15 stycken).
Vår tanke är att tre personer tar ansvaret att svara för en kiosk och att en av dessa deltar som ledare/ansvarig för kiosken vid varje match (det blir alltså fem matcher per ansvarig person). Vill du vara en av dessa ansvariga person? Hör då gärna av dig till Jan Martinsson 0722231024, jannemartin10@gmail.com
Utöver det behöver vi 4-6 personer vid varje match. Dessa kommer att läggas ut på våra lag/grupper där sektionsansvarig/ tränare svara för att kioskerna bemannas.
Som en stimulans och bonus, och för att också engagera övriga familjen/vänner, bjuder KFF varje person som deltar på två matchbiljetter till den match hen står i kiosken.
Något avtal med KFF är ännu inte skrivet men vi väntar oss ett svar från KFF i mitten av februari. För föreningen skulle ett avtal med KFF innebära en inkomst på cirka 50.000:- under året.
Inkomstbringande aktiviteter – att välja bland
- Kryddor SpicyDream/Newbody. Försäljning under april/maj. Varje säljare säljer minst 7 paket.
- Toa/hushållspapper. Försäljning under våren och hösten. Hjälp med att köra ut balarna till de som beställt.
- Newbody/kryddor SpiceDream. Försäljning under oktober. Varje säljare säljer minst 7 paket.
- Bingolottos julkalendrar - försäljning av dessa kalendrar sker i november månad och är en viktig inkomstkälla för föreningen. 10 kalendrar per person behöver säljas á 100:-.
Bygdepeng
Kommunens bygdepeng gör det möjligt att söka stöd för investeringar som samhällets invånare kan dra nytta av. Kravet är att projektförslaget är förankrat i byn. Vi ansökte i höstas om cirka 60.000:- för att skaffa solcellsdriven belysning vid utegymmet kompletterat med en grillplats och sittplatser. Ansökan ska nu kompletteras med besked om hur förslaget är förankrat i byn och beslut förväntas under mars.
Välkommen till ett nytt aktivt år i LGoIF
Janne Martinsson
Ordförande LGoIF